VEIDO KINEZITERAPIJA
PACIENTO ATMINTINĖ
Kramtymo (stomatognatinė) sistema susideda iš kaulų, dantų, sąnario, kramtymo bei mimikos raumenų ir juos valdančios nervų sistemos. Norint, kad visa sistema veiktų sveikai, reikalingas visų jos sudedamųjų dalių harmoningas veikimas. Dėl streso ir kitų žalingų faktorių atsiradusios netaisyklingos raumenų apkrovos išbalansuoja kramtymo sistemą ir sukelia patologinius jos pakitimus. Jie gali pasireikšti: dantų nudilimu, lūžimais, žandikaulių, sąnario, galvos skausmu, nemiga, kvėpavimo takų obstrukcija ir kitais sutrikimais. Norint sugrąžinti organizmą į kompensacijos ribas- būtinas nervų ir raumenų sistemos subalansavimas. Tai yra pagrindinis veido kineziterapijos procedūrų tikslas.
DAŽNIAUSIAI PASIREIŠKIANTYS RAUMENŲ SISTEMOS SUTRIKIMŲ SIMPTOMAI:
- Dantų dilimas / lūžimas;
- Žandikaulio garsai;
- Apatinio žandikaulio išnirimas stipriai išsižiojant;
- Kvėpavimo sutirkimai;
- Griežimas dantimis arba stiprus jų spaudimas;
- Žandikaulių ir jį supančių audinių skausmas, įtampa rytais;
- Nepaaiškinamas galvos skausmas;
- Apriboti žandikaulio judesiai (išsižiojimas).
NORINT IŠVENGTI KRAMTYMO SISTEMOS SUTRIKIMŲ SVARBU:
Gyvenimo būdas
Norint sumažinti įtampą žandikaulyje, svarbu mažinti stresą. Itin svarbus fizinis aktyvumas – pasivaikščiojimai, rytinė mankšta ar reguliarus aktyvesnis sportas. Miego režimas taip pat neatsiejamas faktorius. Prieš miegą riboti naudojimąsi telefonu, išjungti televizorių (visus ekranus skleidžiančius šviesą).
Savęs stebėjimas
Dienos eigoje žandikaulių raumenys turėtų būti atpalaiduoti (švelniai suglaustos lūpos, dantys nesukąsti). Pastebėję, kad dantys sukasti atsipalaiduokite ir giliai pakvėpuokite bent 1 min. Išlaikykite taisyklingą laikyseną.
Savimasažas
Keletą kartų per dieną skirkite laiko kramtomųjų ir mimikos raumenų mankštai ir savimasažui (10-15min.). Masažuokite kramtomuosius ir smilkininius raumenis pirštų pagalvėlėmis. Radus skausmingų taškų, akcentuokite tas vietas, kuriose jaučiamas skausmas. Stabilus sukandimas. Dantų lankų vientisumas ir taisyklingi dantų tarpusavio kontaktai užtikrina, kad kramtymo sistema galėtų atlaikyti jai tenkantį krūvį.
Pasireiškus simptomams, rekomenduojame atsisakyti kramtomosios gumos (ar kitokio nereikalingo kramtymo sistemos perkrovimo). Jei jaučiate, kad simptomai nemažėja - kreipktitės pagalbos į veido kineziterapijos specialistą ar savo odontologą.
PRATIMAI KURIUOS GALITE ATLIKTI NAMUOSE:
-
Išsižiojimas su pasipriešinimu
Pirštu spauskite apatinį žandikaulį ir su pasipriešinimu pilnai išsižiokite.
-
Žandikaulio stūmimas į šoną su pasipriešinimu
PIrštą uždėkite ant žandikaulio iš šono ir švelniai stumkite žandikaulį link piršto, su pirštu švelniai priešinkitės žandikaulio stūmimui. Jaučiant palengvėjimą, galite padidinti pasipriešinimą.
-
Raumenų masažas sukamaisiais judesiais
Sukamaisiais judesiais švelniai masažuokite kramtomuosius ir smilkininius raumenis.
-
Žandikaulio išstūmimas su pasipriešinimu
Uždėkite pirštą ant smakro ir su lengvu pasipriešinimu išstumkite žandikaulį į priekį.
-
Intervalai
10 k., 5 sek., 2 pakartojimai. Atlikus šiuos pratimus bent vieną kartą per dieną nepastebimai sumažinsite įtampą žandikaulio srityje, galvos skausmą, bei žandikaulio traškėjimą.
Iškilus klausimams kreipkitės:
- +370 687 20028
- info@balciunuklinika.lt
- Kineziterapeutė Ieva Bučinskaitė
- +370 694 48544
-
P. Vaičaičio g. 11, Marijampolė LT-68300, Lietuva
Įmonės kodas: 151343272 - Vasario 16-osios g. 4, Marijampolė.